История
Историята на нашето училище започва през 1921 година. Помещавало се е в Народното читалище„Св. св. Кирил и Методий” на село Филипово, от където получава името си, което носи и до днес. За учители били назначени Димитър Юсев, родом от Ресенско, Западна Македония и Елена Киселинова от град Неврокоп. Първите стъпки на училището били плахи и неуверени. От 1930 год. до 1935 год. учителите се сменят ежегодно. Това се дължи на трудните условия на работа и далечното месторождение на учителите.Едва през 1935 година за учител е назначен Борис Москов от село Кремен, съседно на село Филипово, който работи до 1939г. сам. Нов момент в развитието на училището е назначаването на още един учител през учебната 1939/1940 год. – Илия Пенкин, също от село Кремен.
Важен етап в развитието на училището е учебната 1953/1954 г., когато се разкрива една паралелка V клас и една паралелка VI клас. През следващата година има и VII клас. Заслуга за тези придобивки има директорът на училището Моралиев, родом от гр. Гоце Делчев.
Забележителна е учебната 1956/1957 година. За първи път се назначават редовни прогимназиални учители: М. Петкова и Р. Кирилова.
Започва строежа на новото училище, което се строи на стопански начала. Голяма заслуга за тази дейност има кмета на селото Борис Петков. За директор е назначена М. Петкова. В новата сграда се влиза 1958 година. Общият брой на учениците е 120. През следващата година за директор е назначен Асен Бойков от с. Сатовча. През 1960/1961 учебна година, училището се превръща в районна прогимназия за учениците от селата: Филипово, Осеново, Гостун, Обидим, Кремен и Буково. Съгласно новия закон се въвежда задължително обучение за учениците да 16 годишна възраст и курс на обучение VIII клас. Същата година се създава и общежитие за учениците от съставните села. За директор на училището е назначен Цоло Димитров Цолов, от с. Калене, Врачански окръг, учителствувал преди това две години в с.Осеново и останал да живее тук.
Отговорник окръжен училищен инспектор за училището е Лазар Бучков от гр. Разлог, бивш началник на отдел „Просвета” към ОНС гр. Разлог. Той има много голям принос в строителството на новата учебна сграда.
Веднага след построяването на основната сграда, се построява допълнително крило, в което се помещава и работилница.Най-голям брой ученици и персонал в училището има през учебната 1967/ 1968 година – 300 ученика, 22 учители и 12 души помощен персонал. Директор на училището е Стоян Стоянов от гр. Гоце Делчев.
Полагат се големи усилия по прибирането и задържането на учениците в училище до 16 годишна възраст.
В следващите учебни години на първо място се поставят резултатите от учебно-възпитателната работа. Подготовката за новите учебни години е задължителна и много сериозна.
Нов период в развитието на образованието започва през 1978/1979 година. Създават се съвети по образованието и настоятелства. И в нашето училище е избрано настоятелство. Под негово ръководство се провеждат редица мероприятия, които съдействат за по-доброто участие на обществеността при решаване на училищните проблеми. През 1981/1982 год. се подобрява материалната база на училището, осигуряват се безплатни закуски за всички ученици, оказва помощ на училищното ръководство.
През 1982 год. тържествено се чества 60 години от създаване на родното училище. На тържеството присъстват много от бившите учители и значителен брой гости от град Банско, представители на различни институции и организации.През 1990 год. след пенсионирането на дългогодишният директор Стоян Стоянов
за директор на училището е назначена Младенка Радева от с. Добринище, която напуска през м. август същата година.За директор е назначена Стефана Караджова от гр. Разлог., която изпълнява длъжността до 1996 год., след което се премества на друго място.
За директор е назначена г-жа Иванка Маврикова, учител по български език и литература, която ръководи блестящо училището до пенсионирането и през 2016 год.
За учебната 2016/2017 г. временно изпълняващ длъжността директор е г-жа Фейка Каран .
През учебната 2017/2018 год. за директор е назначена г-жа Елена Боденова, старши учител по география и икономика и история и цивилизация.
Идентичността на училището се съхранява чрез традициите на богатия училищен живот, а именно:
-
ежегодно честване на патронния ни празник;
-
отбелязване на официалните празници на Република България и фолклорни обичаи;
-
всяка година през месец май за един ден училището се управлява и обслужва от своите възпитаници в Деня на училищното самоуправление;
-
децата се включват с готовност в разнообразни инициативи на Община Банско, обществени и неправителствени организации;
-
учениците печелят призови места и поощрителни награди в състезания, изложби и др. на местно и национално ниво
А днес :
-
учениците работят по самостоятелни проекти;
-
изготвят мултимедийни презентации;
-
участват в различини клубове ;
-
популяризират дейността си чрез включване в различни празници;